Létünk védelme 

Érdekességek aktualitások a weboldalhoz


Szabad gyökök
 

A szabad gyökök keletkezése

 

Szervezeten belüli forrásai

 

A sejtek anyagcseréjének melléktermékeként szervezetünkben szabadgyökök jön­nek létre. Ezek károsítják a sejtmembránokat, rombolják a DNS-t, általában fő okozói az öregedéssel együtt járó fizikai, testi hanyatlásnak.

A szabadgyökök jelen­tős szerepet játszanak a tüdő- és a szívbetegségek, valamint a rák kialakulásában. A sejtek antioxidáns-termelő képessége a genetikai adottságoktól, az életkortól és a táplálkozástól függ. A betegségben legyengült, idősebb vagy egészségtelenül, egyoldalúan táplálkozó ember szervezete azonban kevesebb antioxidánst állít elő, így utat nyit a szabadgyökök egészségkárosító működésének.

 

Szervezeten kívüli forrásai

 

A modern élet­tel, annak felgyorsult tempójával összefüggő külső tényezők: a környezet­szennyezés (dohányfüst, kipufogógázok), a vegyileg szennyezett élelmiszerek és ivóvíz, a stressz, a tv- és a számítógép-képernyő sugárzása stb.

 

Milyen károsodást okoznak a szabadgyökök?

 

A szabad gyökök a szervezet bármely anyagában és szövetében kárt okozhatnak. A legkönnyebb és ezért a leggyakrabban előforduló sérülés a test zsírszöveteit éri. Ez azért van, mert a zsír fokozottabban hajlamos az oxidációra. A tudósok a testünkben lezajló zsíroxidációra a „lipid-peroxidáció” kifejezést használják. A lipid-peroxidáció egyfajta láncreakciót indít el, amelyet a végén a zsír oxidációja állít meg. A szabad gyökök megtámadhatják a nukleinsavbázisokat (adenin, timin, guanin és citozin), amelyek együtt alkotják a DNS-t. Ezzel pedig a DNS replikációját is megakadályozza egyben. A sérült vagy mutáns gén pedig a rossz biológiai információ megkettőződéséhez vezet – ezek lesznek például a ráksejtek.

 

Hogy alakul ki az oxidációs stressz?

 

Az oxidációs stressz akkor következik be, ha a szabad gyökök legyőzik az oxidáció ellen küzdő rendszerünket, egyszóval az antioxidánsok nem tudják lekötni a szabad gyököket a szervezetünk­ben.

Egy ilyen oxidációs stressz akár hatvan degeneratív betegség okozója lehet, beleértve a szívbetegségeket, a hályogot, a rákot, az ízületi gyulladást és a vesebetegségeket. Ezenkívül az öregedés jelei is gyorsabban mutatkoznakHa túl sok zsíros étel szerepel étrendünkben, vagy túl sok súlyfeleslegünk van, az oxidációs stressz nagyobb eséllyel alakul ki szervezetünk­ben, mivel a szív nagyon könnyen esik a szabad gyökök áldozatául. Ezért van az, hogy az elhízott emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve rákfajta, a szívbetegségek és a cukorbe­tegség tekintetében.

De más tényezők is, például a szennyező anyagok, vegyszerek, permetező sze­rek gyengíthetik szervezetünk ellenálló képessé­gét az oxidációs stresszel szemben.

Szerencsére az antioxidánsok segítenek bennünket az oxidá­ciós stressz elleni küzdelemben...

 

 Antioxidánsok és azok szerepe élettani hatása

Az oxigén - amely elengedhetetlen az élethez - egy nagyon reaktív elem. Reakciója során a vassal rozsdát képez, amikor pedig a vajban lévő zsírt oxidálja, az megavasodik. (Oxidációnak nevezzük azt a folyamatot, amikor egy anyag oxigénnel egyesül.)

Hasonló folyamat játszódik le a szervezetünkben is: az oxidációnak köszönhetően a testünk is "rozsdásodni kezd", s sejtjeink lassan tönkremennek, elpusztulnak, mi pedig megöregszünk...

S noha az öregedés egy természetes folyamat, sebességén és lefolyásán nagyon is lehet változtatni! (A sejtkutatók szerint genetikailag 100-120 évig is élhetnénk, ezzel szemben ma az átlag életkor 65 év körül van.)

Antioxidánsoknak azokat az anyagokat hívjuk, melyek megakadályozzák vagy korlátozzák az oxidációt.

 

Az oxidáció következménye

Szervezetünkben a molekulák stabilitását páros számú elektronokból álló kötések biztosítják. Az oxidáció hatására felborul ez az egyensúly, melynek melléktermékeként egy elektronból álló rövid életű, de annál nagyobb reakcióképességű molekulák termelődnek. Ezeket nevezzük szabad gyököknek. Elveszett elektronjukat a szabad gyökök a környező szövetekből próbálják pótolni. A szabad gyökök állandóan elektronra "éheznek", romboló hatásukat azzal fejtik ki, hogy behatolnak a sejt legkényesebb részeibe, hogy onnan elektronokat "zsákmányoljanak" – azaz tovább oxidáljanak.

E folyamatok eredménye a sejtek szétesése és a szövetek károsodása lehet, melyet súlyosabb formájában már betegségnek hívunk. A rák például a szabad gyök támadás azon előrehaladott stádiuma, amikor a szabad gyököknek sikerült behatolniuk a sejtmagba, ahol meg tudták változtatni a sejtosztódást irányító DNS programot.

 

 

 

A szövetek károsodásának mértéke, vagyis az öregedés sebessége, valamint a betegségek kialakulása legfőképpen szervezetünk antioxidáns védelmén múlik; azon, mennyi szabad gyök garázdálkodik "büntetlenül" a szervezetünkben.


Az anyagcsere normál működésén kívül, a dohányzás, sugárzás, gyógyszerek, méreganyagok, tartósítószerek fogyasztása, valamint a stressz serkentik az oxidációt, a szabad gyökök kialakulását.

 

 

Az antioxidánsok fontossága

Napjainkban nagyobb szükség van az antioxidánsokra, mint valaha! Szervezetünk a táplálékon, valamint a táplálék-kiegészítőkön keresztül jut hozzá a szükséges antioxidáns mennyiséghez.

A legtöbb vitamin részt vesz a hatékony antioxidáns védelemben. De nem csak a vitaminok működnek antioxidánsként.

Az antioxidánsok több száz természetben előforduló anyagban és formában megtalálhatóak, mint pl. a zöldségekben, gyümölcsökben, gyógynövényekben stb., s egymással együttműködve közösen dolgoznak a szabad gyökök káros hatásainak leküzdésében.

 

Kiváló antioxidánsok:

 ORAC érték:

 

ORAC teszt: élelmiszerek antioxidáns hatása



Az ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/ Kapacitás) egy nemzetközileg elfogadott szabványrendszer az élelmiszerek és táplálék-kiegészítők antioxidáns kapacitásának mérésére.

Több száz különböző antioxidáns létezik, melyek magukban foglalják a vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat, enzimeket és a növényi antioxidánsokat. Mivel a tudósok sem ismerik minden növény antioxidáns összetevőjét, kifejlesztettek egy tesztet, amely kimutatja egy anyag teljes antioxidáns kapacitását. Ez az ORAC teszt.

Az ORAC érték megmutatja egy bizonyos élelmiszer, kiegészítő vagy összetevő szabad gyök pusztító és semlegesítő képességét.

Minél magasabb az ORAC érték, annál jobb antioxidánsról beszélünk.

Vagyis, minél magasabb az ORAC érték, a szóban forgó élelmiszer, ital, gyümölcs, táplálék-kiegészítő, vitamin vagy kémiai anyag annál hatékonyabban képes lassítani az öregedési folyamatot, valamint gátolni a betegségek kialakulását.

 

Gyümölcsök antioxidáns hatása:


Az astragalus gyökér előnyei (telomer sapkák regenerálása, vissza növeztése) 

Az astragalus gyökér egy a kínai természetgyógyászatban alkalmazott gyógynövény. Kínai csüdfű, baktövis vagy huang qi néven is ismert. Csodanövényként tartják számon, ezt az is bizonyítja, hogy több ezer éve használják hatásosan gyógyszerként és természetes étrend-kiegészítőként. Az astragalus egyik legnépszerűbb egészségügyi előnye az immunrendszer támogatása és az energiaszint emelése. Különféle egészségügyi előnyökkel jár például hatékony az allergia ellen, az öregedés ellen, védi a szív egészségét…

Íme az astragalus gyökér néhány előnyös tulajdonsága:

Öregedésgátló tulajdonság

Ez az astragalus gyökér legnépszerűbb tulajdonsága, mivel mindenki szeretne sokáig fiatal maradni. Segíti az öregedés jeleinek csökkentését az arcon, segít a szövetek növekedésében és megelőzi a krónikus betegségek tüneteit. A ráncok szaporodásával és az életkor növekedésével ez a gyógynövény rendkívül hasznos lehet.

A szezonális allergia ellen

Egyre több ember hajlamos valamilyen fajta allergiára, és ez nagyon kellemetlen tud lenni. Az astragalus gyökér kivonat óriási megkönnyebbülést jelenthet az allergiások számára a szezonális tünetekkel szemben. Bár az astragalus nem gyógyítja meg az asztmát vagy az allergiát, rendkívül sokat segít és elviselhetőbbé teszi a tüneteit az emberek számára.

Csökkenti a stresszt

A szorongás és a krónikus stressz káros hatással lehet egészségünkre, ezért érdemes figyelmet szentelni ezeknek a problémáknak. Az astragalus segít fizika és szellemi stressz hatásainak csökkentésében. Azoknak, akik hangulatingadozásoktól és állandó idegi feszültségtől szenvednek, az astragalus gyökér megoldást nyújthat.

Segítség az alvásproblémák elleni harcban

Ha nehezen alszik el, vagy nem alussza át az éjszakát az astragalus gyökér rendszeres fogyasztásával megoldódhatnak a problémái. Az egészségi állapot, az anyagcsere és a hormonális egyensúly javításával az astragalus segíthet a nyugodt alvás megvalósításában.

Egészséges szív

Az astragalusban gyökérben levő növényi vegyületek hatékony antioxidánsok, amelyek segítenek az artériát ért károk csökkentésében.  Az astragalus segíthet a szív működésének szabályozásában is.

Javítja az immunrendszer működését

Az astragalust több, mint ezer éve használják az immunrendszer javítására. Megvédi az immunrendszert a nagyobb támadásoktól,  erősebbé teszi az idegen anyagokkal szemben. Természetes antibiotikumként hat, így növelheti a vírusfertőzésekkel szembeni ellenálló képességet. Tele van antioxidánsokkal, amik megvédik a sejteket a szabadgyökök okozta károktól.

Autoimmun betegség esetén nem ajánlott a fogyasztása.

 

L-leucin

 A leucin elágazó láncú esszenciális aminosav. Az izoleucinnal és valinnal együtt ez a három aminosav teszi ki az izomsejtekben található fehérjék  komoly hányadát. Esszenciális aminosav mivel, a szervezet nem tudja előállítani saját magának, így táplálékkal és táplálék kiegészítővel kell bevinni a megfelelő mennyiséget. 

Esszenciális aminosav

Az Izomok közvetlenül tudják hasznosítani, így megakadályozza a lebomlásukat, illetve segíti a terhelés utáni regenerálódást. Növeli az állóképességi teljesítményt, valamint energiafelhasználása is hatékonyabb lesz szervezetre.

Mire jó az L-leuicn?

Anyagcsere

Az L-leucin stabilizálhatja a vér cukor szintet.
Az l-leucin hasznosítható a szervezeten belül energiatermelésre.
Az L leuicn hasznos lehet az inzulin érzékenyéség növelésében, inzulin rezisztens embereknél.
A leuicin segíthet megvédeni a májat a különböző káros anyagoktól.
A leuicin hozzájárulhat a fogyáshoz túl súlyos embereknél.

Csont és izomrendszer

Az L-leuicin gyorsíthatja a csontok gyógyulását.
Az L-leuicin fokozhatja a fehérje szintézist az izmokban.
Az L-leuicin gyorsíthatja a károsodott izomszövetek gyógyulását.
Az L-leuicn növelheti az izomerőt.
Az L-leuicn fokozhatja az inzulin felvitele az izomban és gyorsítja az izom szövetek gyógyulását.
Műtétek után ajánlott a fogyasztása, mivel nem engedi az izmokat leépülni.

Bőr

Az L-leuicin alapvető fontosággú a bőr egészsége szempontjából.

Az L-leucin gyorsítja a sebek gyógyulását.

L- tyrosin

 Hatékonyan javítja az agy- izom kapcsolatát, kedélyállapot javító, energizáló hatású

 

Az l-tirozin egy olyan aminosav, mely gyorsítja az idegsejtek közötti ingerület-átvitelt, azaz a sejtek közötti kommunikációt, mely elengedhetetlen a megfelelő agyi működéshez.

A tirozin tulajdonképpen egy “diéta-aminosav”, ez az aminosav a thyroid-hormon (pajzsmirigy hormon), az adrenalin és a dopamin elő anyaga! Ezek a hormonok biztosítják a testi és szellemi frissességet, a koncentrálóképességet javítják, szabályozzák a (zsír-) anyagcsere aktivitását, leküzdik a fáradtságérzetet, a kedvetlenséget, és a túlzott étvágyat.

A tirozin növeli az agyteljesítményt–>

Sok diák és irodai dolgozó szenved óriási teljesítménynyomás alatt. Olyan serkentőszerekhez folyamodnak, melyek közül a koffein még a legártalmatlanabb (erről is írtunk már többször is). Természetesen ez nem egészséges, és mivel léteznek alternatívák, valójában nem is szükséges. Az egyik ilyen alternatíva a tirozin. A tirozin egy nem esszenciális aminosav, mely sok fehérjében megtalálható, és az emberi szervezet pl. a tiroxin (pajzsmirigyhormon, a tirosin köti össze a jódatomokat) vagy a dopamin (vivőanyag az agyban) előállítására használja. A tirozin növelheti az agy teljesítőképességét. Ha ugyanis sok tirozin áll rendelkezésre, akkor sok dopamint lehet előállítani – a tirozin tehát szabályosan felturbózza a dopamintermelést, melyet boldogsághormonnak is szoktak nevezni. Ha fokozódik a dopamintermelés, akkor javul az agyteljesítmény, a reakciógyorsaság és a koncentrációs képesség is.
Mivel felturbózza a dopamintermelést nemcsak energianövelő, hanem hangulatjavító hatása is van.

Ennek a csodás aminosavnak az előnyeit mindenki a maga hasznára fordíthatja. Egy tirozinos étrend-kiegészítő egészséges és megfizethető módja az agyteljesítmény növelésének. Vizsgák előtt célzottan bevehetünk egy extra adag tirozint, hogy jobb eredményt célozzunk meg – teljesen legálisan és egészségügyi kockázatoktól mentesen. Egyes élelmiszerek is különösen gazdagok tirozinban, pl. a mogyoró, a borsó, a tojás(mély almos) és a szójatermékek(a szója viszont anti-tápanyag, senkinek sem jó)amiről régebben már írtam. Táplálkozással elegendő tirozint magunkhoz venni nehézkes, annak érdekében, hogy valóban javuljon a teljesítményünk. Ezért vészhelyzet esetén érdemes az L-tirosin étrend-kiegészítő szedése. Tapasztalatok azt mutatják, hogy B-vitaminokkal együtt alkalmazva hat a legjobban.

Tehát összefoglalva a pozitív hatásait:

– Segít a depresszió, szorongás és stressz leküzdésében (viszont antidepresszánsokkal együtt nem ajánlott szedni)
– Javítja a kedélyállapotot és csökkenti a fáradtságot (hasonló hatása van minta koffeinnek, viszont nem stimulálja ezzel az agyalapi mirigyet és a pajzsmirigyet, fogyasztása nem toxikus így sokkal egészségesebb, mint a koffein)
– Sportolóknál elősegítheti az agy-izom kapcsolatot
– Enyhíti a mentális ’’kiégés’’ tüneteit

Megtalálható a magas fehérjetartalmú ételekben csirkehús, hal, tojás, tej- illetve banánban, mandulában, avokádóban. Viszont ezek közül ugye más szempontokból pl. a tej és a mandula nem olyan jó.
Elmondható, hogy segíti a pajzsmirigy egészséges működését és serkentőleg hat a vegetatív idegrendszer szimpatikus oldalára. Tehát ha valakinek nagyon gyenge a szimpatikus oldala a táplálkozás mellett ezzel is meg tudja támogatni, hogy az egyensúly felé közeledjen vegetatív idegrendszeri beállítottság.
Ezen kívül terápiás jelleggel alkalmazható ösztrogéndominanciánál és agyalapi mirigy működés zavarainál.


Micelláris kazein fehérje

LEÍRÁS ÉS PARAMÉTEREK

 

A micelláris kazein egy összetett fehérje, amelynek két alkotóeleme a tejsavó (20%) és a kazein (80%). E két frakciókülönböző aminosav-összetétele és szerkezeti felépítése eltérő tulajdonságokat eredményez a két összetevőnél.

A tejsavó

A tejsavó, amely a sajtgyártás mellékterméke, a 90-es évekig nem kapott nagyobb figyelmet, akkor azonban a koncentrálási és izolálási technikáknak köszönhetően felfedezték, hogy figyelemreméltó a fehérje-összetétele. Mind egészségügyi, mind testépítő szempontból olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek kiemelik a többi fehérjeforrás közül.

A tejsavó-fehérje elsősorban igen magas aminosav-tartalma miatt lett a sportolók és erősportolók számára kiemelt fehérjeforrás. Az aminosavak segítenek abban, hogy intenzív edzés során az izomszövet-állomány glikogén készletei ne sérüljenek, ne induljon be az izomtömeg-vesztés (katabolizmus). Ugyanakkor csökkentik a fáradtságérzetet, fokozzák az izomsejtek tápanyagfelvételét, a fehérjeszintézis ütemét és pozitív hatással vannak a leptin-termelésre, amely az étvágyat és a test zsírtartalmát csökkentő, azonban az izomtömeg megtartását segítő hormon, a korábbi kutatások szerint.

A tejsavó-fehérje további előnye, hogy – szemben más fehérjékkel – sokkal gyorsabban ürül ki a gyomorból, és szívódik fel a vékonybélben, ezért a legkönnyebben emészthető fehérjeforrás. (Egészségmegőrző és egészségvédő hatását is felismerték: kiemelkedő szerepe van a gyomor védelmében, hiszen védi a gyomor nyálkahártyáját, erősíti az immunrendszert (növeli az antioxidáns-szintet a szervezetben), javítja a szív- és érrendszer egészségét, csökkenti a vérnyomást, javítja a kedélyállapotot).

A kazein

A kazein neve a latin caseus (sajt) szóból ered. A kazeinről bővebben olvashat külön fejezetben.

A micelláris kazein fogyasztás előnyei:

A micelláris kazein, ha önmagában nem is, de a táplálék-kiegészítők széles körében fellelhető (MRP-k, proteinszeletek, fehérjeturmixok), hiszen rendelkezve a tejsavó-fehérje és a kazein előnyös tulajdonságaival, magas aminosav-tartalmának köszönhetően segít az izomregenerációban, az izomtömeg-növelésben, ugyanakkor zsírmentes, alacsony kalóriatartalmú és könnyen emészthető.

A szükséges mennyiségről

A fehérjeszükséglet meghatározása függ az elfogyasztott ételek és a táplálék-kiegészítők fehérjetartalmától.

Egészséges és intenzív testedzést végző férfiak esetében, izomtömeg-növelés céljából a napi fehérjeszükséglet kb. 2-3 g/ testsúly-kilogramm, a nap folyamán arányosan elosztva.
Izomtömeg megtartása céljából, ill. az intenzív testedzést végző nők esetében a napi fehérjeszükséglet kb. 1,5-2 g/ testsúly-kilogramm, a nap folyamán arányosan elosztva.

Mikor fogyasszuk?

A fehérjebevitel – ha kiegészítésként alkalmazzák –a nap bármelyik szakában történhet, egy teljes étkezés helyett.
A legoptimálisabb, ha edzés után egy órával vagy lefekvés előtt fogyasztjuk.

 

Fogyasztása nem ajánlott azoknak, akik érzékenyek vagy allergiásak a tejre (laktózra, kazeinre)

 

A L-karnitin nem csak a zsírégetést segíti

 Az L-karnitin az egyik legkedveltebb természetes kiegészítője a tavaszi alakformáló programoknak. Legtöbben edzés és testmozgás mellé használják a teljesítmény fokozás és a hatékonyabb zsírégetés érdekében. Amellett, hogy az L-karnitin segíti az edzések hatékonyságát, számos kedvező tulajdonsága van.

 

 

Hogy működik?

Intenzív testmozgással, edzéssel együtt működik. A mozgás során a sejtekből felszabaduló zsírokat az L-karnitin az energiafelhasználás helyére szállítja, ahol energiaforrásként ezek felhasználásra kerülnek.  Ha több l-karnitint viszünk be, több felszabadult zsírt tud a szervezet energiaként felhasználni. A zsírt a sejtekből mozgás által fel kell szabadítani és biztosítani kell a megfelelő mennyiségű l-karnitint, hogy azok az edzés során üzemanyagként el is égjenek.

Edzés, sportolás megkezdése előtt körülbelül fél órával célszerű fogyasztani. A l-karnitin javítja a kitartást, a testi teljesítőképességet, megsokszorozza az izomban értékesülő energiát és lerövidíti a regenerációt. Az L-karnitin nem csodaszer. Mozgás, és megfelelő táplálkozás mellett, megfelelően alkalmazva fordíthatjuk csak előnyünkre.

Hogyan hat a sportteljesítményre?

Sok sportoló nem kifejezetten zsírégetés céljából használja kiegészítésként. Több vizsgálat is mutatott előnyöket, hosszútávú, nagyobb dózisú fogyasztásánál. Például hosszútávfutókon és focistákon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy növelték a kitartást és teljesítményt.

Ezen kívül segítheti az edzés utáni regenerációt, növeli az izmok oxigén ellátását, segít javítani a vérkeringést és csökkenteni a fáradtságot, csökkentheti az edzés utáni izomlázat, és növeli a vörösvértest termelődést.

Hatásának fokozására gyakran fogyasztják  lecitinnel, krómmal, zöld teával, illetve koffein kiegészítéssel együtt.

Cukorbetegség

Akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, jól járhatnak az L-karnitin fogyasztásával.  Segít alacsonyan tartani a vércukor szintet, még egy szénhidrátos étkezés után is. Tanulmányok szerint enyhítheti a 2-es típusú cukorbetegség tüneteit, illetve enyhítheti az ehhez kapcsolódó rizikófaktorokat. 2-es típusú cukorbetegeket vizsgáltak, és azt találták, hogy az L-karnitin javította a vércukor reakciót a szénhidrát tartalmú étkezés után. 

A szív egészsége

A testben a karnitin jelentős része az izomzatban található meg. Így nem meglepő, hogy a szívizom is jelentős mennyiségben tartalmaz L-karnitint. Az L-karnitin segít javítani a szívizomzat teljesítményét, és javítja az erőnlétét. Segít csökkenteni a magas vérnyomás és a szívbetegséggel összefüggésben lévő gyulladásos folyamatokat (12) Szív és érrendszeri problémákkal küzdőknél egyre népszerűbbek a Q10+Fokhagyma+ Omega 3+ L-karnitin kiegészítők, mivel együttesen sokkal jobban fejtik ki a hatásukat.

Összegezve: 

ha eddig például kevés volt az energia az edzéshez, akkor érdemes kipróbálni a rendszeres L-karnitin kiegészítést. Mindegy hogy kocogásról, úszásról, vagy milyen sportról beszélünk, a lényeg az, hogy jobban fog menni. Az pedig csak hasznos lehet, ha a zsírégetés is meg van támogatva a szokásosnál intenzívebb testmozgással.